Round / Circular Aluminium Heat Sink - 30mm x 25mm - 25 Grams - V1-THS-65-25-BLUE
Round / Circular Aluminium Heat Sink - 30mm x 25mm - 25 Grams - V1-THS-65-25-BLUE  Round / Circular Aluminium Heat Sink - 30mm x 25mm - 25 Grams - V1-THS-65-25-BLUE  Round / Circular Aluminium Heat Sink - 30mm x 25mm - 25 Grams - V1-THS-65-25-BLUE  Round / Circular Aluminium Heat Sink - 30mm x 25mm - 25 Grams - V1-THS-65-25-BLUE  Round / Circular Aluminium Heat Sink - 30mm x 25mm - 25 Grams - V1-THS-65-25-BLUE
  • Brand: Sai Fair Brands
  • Product Code: V1-THS-65-25-BLUE
  • SKU: SFB1000100
  • Qty in Stock: 27
  • Availability: In Stock
    (Inc GST)
This blue anodized, round / circular aluminum heat sink plate of size 30mm x 25mm and weight 25 grams with model number V1-THS-65-25-BLUE is suitable for efficient thermal management of LED lighting and other electronic applications.
Our clients usually purchase this heat sink for thermal management of LED lighting.
Note that there could be 1mm-2mm variation in the heatsink size.
Specifications:
Model: V1-THS-65-25-BLUE
Dimension in MM: 30 x 25
Diameter: 30 mm
Length: 25 mm
Weight: 25 Grams
Color: Blue
Coating: Blue Anodized
Material: Aluminium
Alloy Type: 6063
Number of Blades: 20
Blade Thickness: 1.2MM
Blade Height: 8MM
Thermal Characteristics:
Application: LED Lighting, General Purpose
HSN
HSN 76042100
Country of Origin
Country of Origin India
Pricing Details
MRP Rs70
GST 18%